Doprava ZDARMA nad 1000 Kč.

Už máte dárek na Valentýna?

Valentýn <3 

Jak už je známo svátek zamilovaných se tradičně slaví 14. února. Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia ve starověkém Římě. V tento den byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž si potom náhodně vylosoval lístek se jménem dívky, která se měla stát jeho milou v následujícím roce.

Legenda dále říká, že Valentýn byl knězem za dob Cladudia II., vládce Říma. Claudius zakazoval svým vojákům, aby se ženili. Vládce se obával, že by pak ztratili chuť bojovat a raději by zůstávali doma se svými rodinami. Valentýn s tímto nařízením nesouhlasil, a proto se rozhodl tajně oddávat mladé páry. Za tyto činy byl zatčen a popraven 14. února.

Den svatého Valentýna je vlastně takovým spojením staro-římského svátku Lupercalia a smrtí římského kněze Valentýna.

Tak co? Pořád si myslíte, že je to americký svátek? Pravdou je, že je nejvíce slavený v anglicky mluvících zemích. Valentýn řadí Čechy na dvě skupiny. Pro někoho nenáviděný, a pro druhého den oslav lásky, vzájemné náklonosti, dárečků, růží a láskyplných vzkazů.  Ať už svátek slavíte či ne, jeho základy stojí pevně v historii Evropy.

 

                                                                                                                                    

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.